A piackutatók, akár a marketingesek, izgatottan fogadják a lokáció-alapú targetálás lehetőségét, akár kérdőívek küldéséről, akár kuponokról vagy különleges ajánlatokról van szó, melyek a fogyasztók jelenlegi vagy korábbi térbeli tartózkodási helyén alapulnak.
Jason Buchanan szerint a lokációs technológiában óriási potenciál rejlik, segít olyan helyzetekben, mint például azonnali véleményeket felmérő adatgyűjtésnél, vagy megfigyelni az emberek „mozgását” a városban, vagy olyan helyeken, mint a bevásárló központok, üzletek.
Buchanan annyira meg volt győződve a módszer sikeréről, hogy 2009-ben felmondott állásából és megalapította saját cégét, a GPSi Group-ot, mint a GPS technology piackutatással foglalkozó részlegét.
Buchanan most az SSI-nél a piackutatás hagyományosabb területein dolgozik, de továbbra is rajta tartja a szemét a GPSi-n. A Research most arról kérdezi, mi a véleménye a lokációs technológia jelenlegi helyzetéről.
Milyen lehetőségei vannak a GPS-nek és más hasonló, helymeghatározó módszereknek?
Úgy gondolom óriási jövőbeli potenciál rejlik számos ilyen alkalmazásban. Bárki, akinek tapasztalatai vannak ebben a technikában, megmondhatja, hogy mégis vannak bizonyos technikai, módszertani és egyéb kérdések, melyek alapos megvitatása várat még magára. Magam előtt látok egy olyan jövőt, melyben a lokáció-alapú megközelítés módszere sokat fog segíteni a fogyasztói döntéshozatal megértésében. Addig azonban még sok tennivalónk van.
Vannak bizonyos helymeghatározó módszerek, melyek bizonyos kutatási projektekhez jobban passzolnak, mint másokhoz? Tud példát említeni?
Mint minden technológia esetén, itt is a legfontosabb megérteni annak alaptermészetét: mire képes, és mire nem. Vegyük példának a GPS-t, mely egy külső technológia, hardvereszközei képesek egy méteren belüli pontosságra, ez pedig elképesztő eredmény, ha azt vesszük, hogy a jeleket szatelliten keresztül fogjuk a világűrből…
Mégis, a GPS belső térben hihetetlenül megbízhatatlanná válik, ez pedig az alapját adja egy rakás félreértésnek, mely a GPS rendszerét övezi.
Lehetséges az, hogy egy mobiltelefon GPS alkalmazása segítségével meghatározzuk egy adott személy térbeli tartózkodását, és rögzítjük az adatot. Sok kérdés merül fel azonban a kereskedelmi és az áruházbeli kutatásokban való használatával kapcsolatban, hiszen az emberek nincsenek mindig tisztában a belső tér szülte korlátozással. Technikailag lehetséges a GPS belső térbeli használata, de rendkívül komplikált dolog. A vezeték nélküli internetnek és a rádiófrekvenciás alkalmazásoknak szintén érdekes jövőjük lehet, ezek a következő technológiák, melyekről tapasztalatot kell szereznünk, értékelnünk kell azokat.
A GPSi weboldala szerint január óta dolgozik új projekten – beszélne jelenlegi feladatairól?
Szelektálnunk kellett a projektek között, és azokra koncentráltunk, melyek külső környezetben történő kutatásokon alapulnak. Elmesélek most két példát arra vonatkozólag, hogy a technológia milyen extrém módon hasznos lehet, hogy olyan kérdéseket tehessünk fel, melyek egyébként eszünkbe sem jutottak volna.
Nemrég fejeztünk be egy projektet egy ingatlanügynökség számára, melyben az adatok megmutatták az ügyfélnek, hova mentek az emberek, és mennyi időt töltöttek az adott helyen.
A másik projekt, mely jelenleg is zajlik, azt vizsgálja, mennyire megbízhatóan tudunk reprodukálni egy utazás alatt történteket – abból a célból, hogy egy adott személy utazás alatti aktivitásáról információt szerezzünk. Berendezéseink teljesen alkalmasak ennek a technológiának az alkalmazására. Folytatni fogjuk az egyénre épülő útinapló kifejlesztését, óriási potenciált látunk benne, és abban, hogy egyszerűsíteni lehessen a naplók használatát.
Hogyan foglalná össze eddigi tapasztalatait a lokáció-alapú technológiáról és az arra reagáló piacról?
Úgy érzem, még mindig csak a jéghegy csúcsánál járunk, és mint minden egyes korai stádiumú üzletnél, itt is rengeteget tanul az ember, ahogy halad egyre előrébb. A lokáció-alapú technológia manapság nagyon vitatott téma. A piac válasza rendkívül pozitív, a további fejlesztések pedig még inkább hangsúlyozni fogják a technológia alkalmazhatóságát az egyre növekvő kutatási problémákra.
Mi a helyzet a válaszadók reakciójával? Vannak esetleg félelmeik azzal kapcsolatban, hogy viselkedésüket megfigyelik, akár anonim módon, akár nyíltan?
Ez egy rendkívül népszerű vitatéma manapság, főleg olyan cégeknek köszönhetően, mint az Apple vagy a TomTom, melyek anonim adatbázist használnak. Ha bármilyen típusú követéses technológia bevetésére van szükség, mindig lesznek aggodalmak a fogyasztók részéről. Mi, akik a piackutatásban dolgozunk, napi szinten kezeljük ezt a problémát.
Véleményem szerint a fejlődés meg fog nyugtatni minden aggodalmaskodót, idővel mindenre választ kapunk. Természetesen felhasználhatjuk minden tapasztalatunkat annak érdekében, hogy megtaláljuk a megoldásokat, melyek mind a fogyasztó, mind az ügyfél szempontjából a legjobbak.