Gyakori buktatók és a folyamat fejlesztésének módjai
Az internet megváltoztatta azt, ahogyan a kutatásokat végezzük. Persze olcsó és gyors, de vajon az azonnali adatszerzés képessége tényleg okosabbá teszi a döntéshozókat a piaci lehetőségekkel kapcsolatban? Nem mindig. Túl sok országban is, az online kutatások a komolyság látszatát keltik, miközben inkább bonyodalmat okoznak a piac igazságaival kapcsolatban, azt eredményezve, hogy a döntéshozók – legfőképpen a CEO-k és CMO-k – nem veszik észre az orruk előtt heverő nagyobb képet, és a rengeteg lehetőséget.
Természetesen nagyon szimpatikus az egyszerre több online tanulmány elvégzésének ötlete a döntéshozók számára, akik a gyors döntéshozatal nyomása alatt mohón vágynak az insightokra. De túl sok türelmetlen döntéshozó dob ki pénzt rosszul kivitelezett tanulmányokra. Tanulmányokra, melyek gyors eredményt hoznak, de a rossz kérdéseket teszik fel, a rossz embereket kérdezik meg, vagy rosszul kérdezik meg őket, ezek mind a források ill. az idő pazarlása – és rossz marketing stratégiához vezetnek. Itt van néhány gyakori buktató:
Kevesebb gondolkodás, mert "olcsó és gyors." Sok cég nem veszi alaposan figyelembe mi is kell ahhoz, hogy jó válaszokat kapjanak, és a panel hibák áldozataiul esnek. Az online panelek (az USA-ban) általában fehérbőrű, gazdag, jól képzett résztvevőket vonzanak, akik aztán jó néhány insightot töltenek ki a fejlődő populációk, az érték orientált, alacsonyabb jövedelmű, latin fogyasztók szükségleteiről és preferenciáikról. Egy, a közelmúltban elvégzett tanulmány esetében, mely a vezeték nélküli szolgáltatások piacát vizsgálta, a kívánt mintához képest majdnem háromszor annyi résztvevő toborzására volt szükség, hogy reprezentálni tudjuk ezt a széleskörű, változatos fogyasztói réteget.
Nem megfelelő minőségbiztosítás. Könnyebb hazudni online? Egyre ritkábbá válik a kutatók kiküldése a valós terepre. Túl sok cég kerüli ki azt az elengedhetetlen kvalitatív kutatást, mely szükségszerű a használható kvantitatív kutatási eszközök megtervezéséhez, és ami elősegíti, hogy a felmérés adatai jelentéssel bírjanak. E fontos első lépés kihagyása lehetetlenné teszi annak biztosítását, hogy a begyűjtött adathalmaz "tiszta" legyen, hogy minden felmérő jól képzett legyen, akik megfontoltan, időt szánnak a válaszokra, és nem csak egyszerűen "beírogatnak."
Részlegenként részletes tanulmányok. Erőteljes CEO vagy CMO vezetés nélkül az egyes részegek, osztályok a saját céljaikra fogják felhasználni a kutatásokat, hogy a saját elgondolásaikat támasszák alá, legfőképpen nehezebb időkben. Az ilyen feldarabolódás sokkal nehezebbé teszi a "közös tudás" elérését, és aláássa a cég egészének teljesítményét. A hatékony márkanövekedés a piaci információk, kihívások, lehetőségek megosztásában rejlik. Minimálisan a közös adatok szükségesek ahhoz, hogy megelőzzük a belső politika rossz döntéshozatalhoz vezetését.
'Ad-hoc' vs. hosszú távú vizsgálódás. Honnan tudná egy cég, mit is tegyen, hogy hat hónapra, vagy egy évre előre számolhasson? Az olyan áttörést jelentő kutatások, mint amilyen a Nielsen az amerikaiak tévénéző szokásait vizsgáló tanulmánya is, a piaci trendeket mozgás közben vizsgálják. Viszonyításképpen, a pillanatfelvétel-szerű tanulmányok csak egy időpillanatot jelentenek, kevésbé járulnak hozzá a változtatások megjósolásához. Például a hagyományos élelmiszerüzlet-láncok sok lehetőséget szalasztottak el a kényelmi ételek terén, mert csak az adott, általuk ismert élelmiszer kiadásokat vizsgálták, miközben tudjuk, hogy a fogyasztók több mint harmada venne készételt az élelmiszerüzletekben, és a készételek a teljes élelmiszer eladások 20%-át képviselhetik.
A stratégiai nézőpont elvesztése. Legfőképp a legnagyobb cégek esetében az egyenként, személyesen elvégzett tanulmányok félrevezették a vezetőséget, akik pedig "stratégiailag fókuszáltak" kívántak lenni. Hallom a kutatási vezetőket (mint az egyik Fortune 50 egészségügyi cégnél is) "projektek tucatjairól" zengeni, miközben a felsővezetők a márka pozicionálásának alapvető kérdéseivel küszködnek.
Tehát hogyan fejleszthetjük a folyamatot? A válasz nem az, hogy jobbak legyünk a rossz tanulmányok eredményeinek értelmezésében. A válasz az, hogy kevesebb tanulmányt készítsünk – de azokat jól.
A nagy kérdések megválaszolására költsük a pénzt. Hagyjunk fel a részleges tanulmányokkal. Felismertük a kulcsfontosságú ismeretlen dolgokat melyek az egész teljesítményre hatással vannak? Miért, mennyit és kitől vásárolnak a fogyasztók? Kifejezetten hol is sérülékenyek, érzékenyek a versenytársak? Melyik rövidtávú tettek hozzák majd meg a legmagasabb megtérüléseket? Ezen információk nélkül cégünk komoly lehetőségeket szalaszthat el, míg figyelmesebb versenytársaink kiaknázhatják ezt a helyzetet.
Arassuk le a cégünkről beáramló "ingyen" adatokat. Mielőtt még egy forintot is pazarolnánk egy elégedettség felmérésre, bányásszuk ki azt, amit a fogyasztók mondanak neked, illetve rólad a már létező csatornákon: call centerek, honlapok, YouTube, Twitter, Facebook, blogok. A vevőszolgálati tapasztalat kulcsfontosságú irányítója a pozitív és a negatív márka benyomásoknak. Tehát miért ne vennénk egy már létező, fogyasztói hívásokból álló mintát, és vizsgáljuk meg ki hív és miért? Amikor egy nagyon nagy kábelszolgáltatóval dolgoztunk, rájöttünk, hogy a rendszeresen telefonálók nem csak hogy értékes, nagy értéket képviselő fogyasztók (havi számláikra az átlagnál 30%-kal többet költve), de hívásaikat az esetek 50%-ban elsőre nem is fogadták, okát nem oldották meg. Nem csoda, ha ezeket a fogyasztókat elveszítjük a versenytársakkal szemben.
Fektessünk be egy már működő, teljes piacot lefedő panelbe. A piaci panelek egy átfogó, részletes és folyamatos felmérést jelentenek egy gondosan válogatott vevők csoportjára nézve, akik egy sokkal nagyobb piac statisztikailag megbízható mintáját nyújtják. A feldarabolódás ellenszereként a piaci panelek a piac teljes vevő populációjának széles látószögét nyújtják, és egyéni képek sorozatát adják 6-12 havonta, amiket a cégek előrejelzéseinek megváltoztatására terveztek. A számos piaci szegmensben megfigyelhető márkahűség erőteljes csökkenése, és a világháló által irányított új és összetett vásárlási viselkedések fejlődésével a vásárlók hosszabb távú megfigyelése, követése kritikussá válik – legfőképpen a reklámozás értékének fejlesztése esetében.
Adjuk közre az egész cégben az insightokat: Emeljük a céges IQ-t. Előzzük meg a titkolózást és a birodalomépítést. A piackutatásra költött pénzt úgy kellene tekinteni, mint a növekvő céges intelligenciába történő közös befektetést.
Azon felül. hogy időt és pénzt vesztegetünk el, a "több" kutatásba való belemerülés gátolja a stratégiai gondolkodást, nehézzé téve a józan ítélőképességű CEO-knak és CMO-knak, hogy meggyőződéssel vázolhassák fel a jó irányokat. Ne kérjük azt az ügynökségünktől, hogy csodákat tegyen. Mint CEO vagy CMO a saját maga feladata mindenkinek, hogy intelligens és impozáns képet vázoljon fel a saját piacáról. Biztosítsa, hogy minden elköltött forint a cége versenyhelyzetét erősíti. A tudásba fektessen be, a tanulmányok hegyei helyett, melyek változó és ellentmondásos eredményeket hozhatnak. (AdAge)
pinter.robesz · http://cawi.blog.hu 2010.11.11. 16:28:07
Nem arról van szó, hogy az online kutatással en bloc van baj, hanem, hogy nem szabad ész nélkül kutatni... ez pedig minden módszerre megáll.
Forecast Research - www.forecast.hu · http://piackutatas.blog.hu 2010.11.11. 19:55:52
Azért persze - a cikktől függetlenül - az online kutatásokkal vannak gondok, ez nem kérdés, ezt a vitát már itt a blogon is lefojtattuk párszor, de bárcsak ez lenne az iparág legnagyobb problémája. Ennél sokkal komolyabb bajok vannak... DIY, szocmédia, hitelességi problémák, stb. Az egész iparág van válságban, csak ezt még sokan nem tudják, nem értik.