AUSZTRIA – A hosszú és nehéz kérdésekből álló online felméréseken való gyors "keresztülrohanás" többet árt az adatminőségnek, mint bármilyen másfajta fogyasztói viselkedés, egy új tanulmány megállapításai szerint.
A Bécsi Egyetem és a Deustói Egyetem (Bilbao, Spanyolország) pszichológusai egy olyan Javascript eszközt teszteltek, amely követte a válaszolók tevékenységét, amíg befejezték egy 23 kérdésből álló online felmérés kitöltését, amely az üzenetküldési szokásaikat vizsgálta.
A Javascript eszköz lehetővé tette a kutatóknak, hogy tanulmányozzák a válaszadók kérdőív kitöltés közbeni viselkedését, mint például a túlzásba vitt kattintásokat, egérmozgatásokat, a kérdések megválaszolásával töltött időt és azt, hogy a válaszadók nem változtatták-e meg véleményüket, mielőtt megállapodtak egy adott válaszban.
A legnagyobb probléma a kutatók szerint az volt, hogy a megkérdezettek anélkül válaszoltak, hogy a kérdéseket megfelelően végigolvasták volna. “A bevezető szöveget ritkán olvasták el alaposan és a mátrix típusú kérdéseken sokkal nagyobb arányban kattintották keresztül magukat, mint egyéb kérdések esetében.”
A tapasztalatok alapján a szerzők a következőket ajánlják a kérdőív tervezőknek:
• a bevezető szöveg olyan rövid legyen, amilyen csak lehet
• csak akkor használj mátrix típusú kérdéseket, ha elkerülhetetlen
• kerüld az olyan kérdések használatát, melyek számításokat vagy egyéb nehéz feladatok végrehajtását igénylik
• kerüld el, hogy egynél több kérdés szerepeljen oldalanként
A kutatók szerint a projekt megmutatta, hogy az általuk alkalmazott UserActionTracer nevű eszköz milyen könnyen használható arra, hogy a felmérésekben megtalálja a problematikus tételeket. A kutatás további részei arra irányulnak, hogy megvizsgálják a válaszgombok elhelyezésének szerepét és elemezzék az egérmozgatások sebességét és tartamát.
A kutatást Stefan Stieger (University of Vienna) és Ulf-Dietrich Reipse (University of Deusto in Bilbao) vezette, az eredményeket pedig a Computers in Human Behavior folyóiratban publikálták. (Research-live)