2008 októberében nyitotta meg a Nordsee Magyarországon az első tengeri halakat, tenger gyümölcseit árusító egységét. A Nordsee Snackbar a Westendben található, kínálatát, minőségét már tesztelte az Index, illetve több blogon is írtak róla, például itt. Úgy gondoltuk, itt az idő tudományosabb módszerrel is vizsgálni a Nordsee-t, ezért 100 fős kérdőíves megkérdezést végeztünk a gyorsétterem vásárlói között (a kutatást a Forecast Research Piackutató végezte). Ennek eredményeiről szól a post, bónuszként pedig fényképek és videóinterjúk Nordsee-fogyasztókkal.
A kutatás módszere: kvantitatív kutatás, személyes kérdőíves megkérdezés keretében, amelyet a Westend bevásárlóközpontban folytattunk le standard kérdőív alapján. A kutatás során a 18 éves és idősebb Nordsee-vásárlókat kérdeztük meg. A mintavétel módszere: egyszerű véletlen mintavétel. A minta elemszáma 100 fő. Az adatfelvétel időpontja: 2008. december.
(A lapozáshoz kattints a nyílra!)
A Nordsee megjelenését a hazai piacon egyértelműen pozitívan fogadták a megkérdezettek, összességében 70 százalékuk nagyon jó vagy jó ötletnek találta a tenger gyümölcseinek gyorsétterem formában történő árusítását. Ugyanakkor a válaszadók egy kisebb csoportja (egytizede) bizonytalan volt a kérdés megítélésében és viszonylag magas (kéttized) volt azon vásárlók aránya is, akik nem tudtak vagy nem akartak válaszolni a kérdésre. A bizonytalanság mögött feltételezésünk szerint az a tény állhat, hogy nincs még kellő fogyasztói tapasztalat az ilyen speciális típusú éttermek működéséről, hiszen a Nordsee (mint egyetlen ilyen egység) is csak néhány hónapja működik...
A várakozásunkhoz képest igen magas – 40 százalék – volt azon vásárlók aránya, akiknek van összehasonlítási alapja más Nordsee egységgel, hiszen jártak már külföldön is hasonló Nordsee Snack Bar-ban (kétféle Nordsee egység létezik világszerte: az egyik a Snack Bar – egyfajta büfé – , szűkített kínálattal, műanyag evőeszközökkel, a másik a Restaurant, bőségesebb kínálattal, igényesebb környezetben). Azok, akiknek voltak külföldi tapasztalataik is, nagyobb részben (60 százalékban) hasonlónak ítélték az általuk kipróbált külföldi és a Westendben lévő magyar Nordsee egységet. Ugyanakkor jelentős volt azok aránya is (40 százalék), akik szerint külföldön egyértelműen jobb színvonalú a Nordsee. Akik már más országban is próbálták a gyorséttermet, közülük senki nem akadt, aki a hazai Nordsee-t találta volna jobbnak!
Aki szerint külföldön jobb a Nordsee (Snack Bar), azok elsősorban a nagyobb termékválasztékra, jobb színvonalra, kedvezőbb ár/érték arányra hivatkoztak. Többen említették még a szervezettséget is (a kiszolgáló személyzettel kapcsolatban), valamint azt, hogy összességében jobb volt a külföldi étterem.
A megkérdezett Nordsee fogyasztók leginkább a termékek frissességével voltak megelégedve, ugyancsak kedvező (de az előző szemponthoz hasonlóan nem kiemelkedően jó) értékelést kapott a kínálat (termékskála), valamint az eladók kedvessége, segítőkészsége. Az eddig felsoroltakhoz képest kevésbé jó a termékek ízének, valamint a kiszolgálás gyorsaságának megítélése, a leginkább kedvezőtlen véleményt pedig az árszínvonallal kapcsolatban alakították ki a fogyasztók.
A Nordsee-vel kapcsolatos pozitívumként a válaszadók leginkább azt emelték ki, hogy jó ötletnek tartják, hogy már nálunk is lehet ilyen ételeket (gyorsétterem formában) kapni. Ugyancsak sokan örültek az új ízeknek, az újdonság varázsának, szeretik a tengeri ételeket. Többen a kapható ételek jellemzőit említették pozitív értelemben, gusztusosnak, finomnak, frissnek tartva azokat.
Negatívumként a Nordsee-ben fogyasztók leginkább a kedvezőtlen árszínvonalat, az eltúlzott árakat emelték ki. Néhányan a gyorsétterem formát furcsállották, a fogyasztók egy része pedig jobbat várt az előzetes hírek alapján, csalódott az étteremben, nem ízlett neki az étel. A megkérdezettek egy része nem rajong a tengeri ételekért (ennek ellenére a Nordsee-ben evett), néhány esetben pedig a kis választék és a nem megfelelő helyszín (Westend) volt az oka a negatív hozzáállásnak.
A Nordsee nem olcsó hely, ezt az is alátámasztja, hogy a megkérdezett 100 vásárlóból senki nem volt, aki 1.000 forintnál kevesebbet költött volna, 1.001-1.500 forinttal is csak a megkérdezettek 4 (!) százaléka úszta meg a vásárlást. Ugyanakkor a megkérdezettek 48 százaléka 1.501-2.500 forintot, ugyancsak 48 százaléka pedig több, mint 2.500 forintot fizetett a kasszánál!
Demográfia:
• A megkérdezettek esetében a férfi-nő arány 50-50 százalék volt.
• A korcsoportok szerinti megoszlás tekintetében legnagyobb súllyal a 30-39 évesek képviseltették magukat (38 százalék), de jelentős volt a 18-29 évesek (30 százalék) és a 40-49 évesek aránya is (26 százalék). Az 50 év felettiek aránya a mintában mindössze 6 százalék volt.
• Iskolai végzettség szempontjából az érettségivel rendelkezők domináltak (60 százalék), de igen jelentős volt a felsőfokú végzettségűek aránya is (36 százalék). Szakmunkásvizsgával a megkérdezettek 4 százaléka rendelkezett. (Ennél alacsonyabb végzettségűek nem voltak a megkérdezettek közt.)
• Foglalkoztatottság szempontjából az összes megkérdezett 84 százaléka tekinthető aktívnak, míg 16 százalék inaktív (diák, nyugdíjas, munkanélküli, gyesen/gyeden lévő, stb.).
Fényképek a Nordsee Snack Bar-ról:
Videóinterjúk Nordsee-vásárlókkal (10 perc):
Forecast Research - www.forecast.hu · http://piackutatas.blog.hu 2009.01.22. 10:55:12
Rabbit · http://rabbitblog.hu 2009.01.22. 22:18:48
Forecast Research - www.forecast.hu · http://piackutatas.blog.hu 2009.01.23. 10:04:37
Az én személyes tapasztalataim egyébként rosszabbak az eredményeknél. "Jó kutató terepre jár" felszólítással én is végigettem a kínálatot (nagyon szeretem a halat). Szendvics, fish&chips, vegyes izé (hal+rák),... Zsíros, nehéz, a halnak mellékíze volt... Kiszolgálás az olyan magyaros... Egy kigyúrt kopasz és egy műkörmös szépségkirálynő közé beékelődve fogyasztottam mindezt műanyag tányérról, műanyag evőeszközökkel, majdnem 3e-ért... Ennyiért (jó) étteremben meg lehet ebédelni. Még egy esélyt adok neki, egyszer kipróbálok valamilyen grillhalat.
szusi úr 2009.01.31. 22:03:23
én ezt a helyetekben nem tenném ki az ablakba... büszke pedig különösen nem lennék rá. korábban írtatok arról, hogy milyen kellemetlen, hogy mennyire inflálódik a piackutató szakma. hát most sikerült egy kicsit tovább inflálni.
Forecast Research - www.forecast.hu · http://piackutatas.blog.hu 2009.02.02. 09:55:26
Továbbá: a taktikai jellegű, kismintás (100-200-300 fős) kutatások ma már elég gyakoriak, komoly kutató cégek is végeznek ilyet (online és offline egyaránt), a megbízói oldal részéről pedig ugyancsak komoly cégek igénylik az ilyen kutatásokat. Az ok egyszerű: gyors, olcsó. Nincs mindig keret (és idő) 1500 fős, reprezentatív kutatásokra. Gyakran szükség sincs rá.
A lényeg: helyén kell kezelni az ilyen kis mintán végzett kutatásokat. Ezért is írtuk ki a minta nagyságát - mindenki tudhatja, hogy miről van szó, nem hallgattuk el. Senki nem állította, hogy nem lett volna még jobb 1000 főt megkérdezni, ez csupán pénzkérdés, ha valaki finanszírozza (például te?), akkor a jövőben ilyen kutatásokat készítünk a blogra - mert az gondolom egyértelmű, hogy ez a kutatás kifejezetten és kizárólag a blog számára készült. Azt halkan jegyzem meg, hogy erre az egyetlen postra többet költött a cégünk, mint mások az egész blogjukra életük során. Ne várd el, hogy irreális összegeket (százezrestől milliós nagyságrendig) költsünk ilyen postokra. Inkább legyél kedves és köszönd meg, hogy egyedi tartalom előállítására áldozunk nem kevés időt és pénzt.